RKW Pomorze Zachodnie i Środkowe
logo

Zatrzymanie koordynatora Ruchu Kontroli Wyborów z Kołobrzegu

Koordynator okręgu kołobrzeskiego Ruchu Kontroli Wyborów Jerzy Jeliński został zatrzymany podczas wykonywania swoich obowiązków i osadzony w areszcie na sześć dni. Powodem zatrzymania miał być niezapłacony mandat w wysokości 300 zł za rzekome... „zabłacanie ulicy”.
http://fundacja.lexnostra.pl/
Fundacja LEX NOSTRA pro publico bono zadeklarowała pomoc prawną Panu Jerzemu Jelińskiemu z Kołobrzegu, którego prawa obywatelskie i ludzkie zostały pogwałcone przez Straż Graniczną.
Jednocześnie Fundacja zadeklarowała  taką pomoc każdej osobie, której prawa człowieka i obywatela będą naruszane z powodu zaangażowania się tej osoby w proces pilnowania wyborów!

Około godziny 17.00 w niedzielę 62-letni Jerzy Jeliński, koordynator Ruchu Kontroli Wyborów w powiecie kołobrzeskim został zatrzymany przez Straż Graniczną i wylegitymowany razem ze swoim znajomym podczas wykonywania obowiązków, kiedy objeżdżał komisje wyborcze i fotografował wywieszone protokoły.

– Umundurowani strażnicy graniczni kazali nam się wylegitymować, dokładnie pytali o dane osobowe, także moje, co w sumie trwało około 20 minut. Po wylegitymowaniu razem z nimi odjechaliśmy do strażnicy, gdzie pan Jerzy został zatrzymany – mówi znajomy Jelińskiego. – Powodem miał być jakiś niezapłacony mandat, więc podczas rozmowy z funkcjonariuszem wyciągnąłem gotówkę, żeby zapłacić ten mandat, mundurowi nie chcieli o tym jednak słyszeć.Także następnego dnia rano, kiedy przyjechałem dowiedzieć się, za co pan Jerzy został zatrzymany, nie chcieli przyjąć pieniędzy za niezapłacony mandat. Dowiedziałem się tylko, że będzie odbywał karę sześciu dni pozbawienia wolności – opowiada zbulwersowany.

Jak dodaje, za odpowiedzialnymi za pilnowanie wyborów miało jeździć wcześniej kilka niezidentyfikowanych samochodów.

W poniedziałek, kiedy próbowaliśmy się czegokolwiek dowiedzieć, Jerzego Jelińskiego niespodziewanie wypuszczono na wolność za kaucją, którą uiściła jego żona.

– Nie mam wątpliwości, że powód zatrzymania był tylko pretekstem, tak naprawdę zatrzymano mnie z powodu mojej działalności – podkreśla Jeliński w rozmowie z naszym portalem. – Pozostawiono mnie bez wody, bez kolacji i śniadania, odmawiano wykonania telefonów do najbliższych, zarekwirowano mi także kalendarz, w którym znajdował się protokół zatrzymania – relacjonował portalowi niezalezna.pl Jeliński po opuszczeniu aresztu. – Powodem mojego zatrzymania miało być niezapłacony mandat, który wydano kilka lat temu za „zabłocenie ulicy”, nie chcieli mi także powiedzieć, kto zawiadomił policję o rzekomym zabłoceniu – mówił Jeliński.

– To absurd, pan Jerzy utrzymuje przed swoim domem wyjątkowy porządek – podkreśla jego znajomy, który był świadkiem zatrzymania.

Rzecznik Straży Granicznej porucznik Andrzej Józwiak stwierdził, że ze względu na ochronę danych osobowych nie może nam nic powiedzieć o powodach zatrzymania koordynatora Ruchu Kontroli Wyborów. Niczego nie dowiedzieliśmy się także z rozmowy z funkcjonariuszami strażnicy, w której zatrzymano Jelińskiego.
http://niezalezna.pl/66941-zagadkowe-zatrzymanie-koordynatora-ruchu-kont...

Dalsze wiadomości od samego zatrzymanego:

12 - tego rano dostałem kopie ( oryginał zaginał w depozycie) protokołu zatrzymania.
W wyniku odmowy przysługujących mi praw zawartych w tym protokole zażądałem wpisania do niego moich roszczeń. Dlatego jest w protokole zapisane, że proponowałem zapłatę kary. W nagraniu dnia 11.05 video
rozmowy mojej zony z porucznikiem Placówki Straży Granicznej, w której mnie zatrzymano, oficer kłamie mojej żonie oświadczając, iż wywieziono mnie do więzienia ponieważ odmówiłem zapłacenia kary.
W protokole zapisane jest, że o 18.40 ?? podjął decyzje o zatrzymaniu.
Zażądałem nazwiska ?? i uzyskałem odpowiedz , ze jest to prokurator dyżurny bez nazwiska.
Mam 62 lata odebrano mi okulary (+ 3.5) i telefon, wielokrotnie rozbierano mnie do naga, każąc wykonywać przysiady, pozbawiono mnie wolności za rzekome zabłocenie drogi.
Odmówiono mi kontaktu z adwokatem i moją żona i to wszystko w wieczór wyborczy.
Nie powiadomiono mojej rodziny o zatrzymaniu mnie i osadzeniu w więzieniu. Odmówiono mojej zonie kontaktu ze mną

Proszę o zapoznanie się z moim oświadczeniem zapisanym w tym protokole. 
https://drive.google.com/file/d/0B6yt28wnXDtcQWRXbHAwQ0NYV1E/view?usp=sh...

Ponadto

Oświadczam, iż nie popełniłem czynu zabłocenia ulicy, za który dostałem wyrok.
Oświadczam, iż nie otrzymałem za taki czyn mandatu, który jest powodem wyroku.
Oświadczam, iż nie otrzymałem sentencji wyroku.

Kidnaping , okup, zniewolenie, zastraszenie. 

Z poważaniem
Eljot Jerzy Jeliński

Upoważniam do rozprowadzenia w mediach. 

Powiat - Gmina: 
Powiat kołobrzeski z siedzibą w Kołobrzegu
Kołobrzeg m.